Mirek Srb Photography

 

Namibie 2022:

 

 

 

 

Namibii jsme navštívili v červenci 2022 a najeli jsme skoro 3500 kilometrů. Namibie je perfektní destinací pro cestování po vlastní ose. I když je řídce osídlena, infrastruktura pro turisty je dobrá a v zemi je mnoho možností ubytování - od kempů po luxusní lodge. Ideálním prostředkem pro dopravu po Namibii je auto se stanem na střeše a veškerým kempovým vybavením včetně lednice a nádrže na vodu. Auta jsme rezervovali u cestovní kanceláře Stella travel, která nám i zprostředkovala ubytování po celé naší trase. I díky tomu jsme na naší cestě neměli žádné větší potíže.

Ubytovaní jsme byli v kempech, nebo v takzvaných kemp sitech, což je místo určené pro auto, dřevěná bouda se sociálním zařízením (WC + sprcha) a venkovní kotel na vodu, pod kterým musíte rozdělat oheň a ohřát si vodu na mytí. Jednotlivá kempová stanoviště jsou od sebe třeba vzdálená i 500 metrů, takže jste v divočině skoro sami. Tedy se zvířaty, protože místa nejsou oplocena a v noci se kolem auta většinou nějaká zvířata prochází.

Na spaní na střeše se dá zvyknout, na různé zvuky divočiny také, co nás ale překvapilo, byla děsná zima v noci. Přes den se pohybovala teplota kolem 20-25 stupňú, ale v noci a hlavně k ránu klesala až ke 3 stupňům. Vylézat ráno ze spacáku byl docela šok, představoval jsem si na Afriku větší teplo. Také každodenní stavění stanů je docela opruz, večer postavit a brzy ráno zase skládat. Ze začátku nám to dělalo problémy, ale postupně jsme se oba stany naučili kompletně složit do pěti minut.

 

 

 

 

Quivertree Forest Rest Camp

 

Naše první zastávka byla u lesa "toulcových" stromů. Botanicky se prý nejedná o stromy, ale o rostlinu Aloe rozsochatou. Jméno dostaly od toho, že si křováci často vyráběli z kůry stromů toulce (quiver) na své šípy. Odtud tedy pojmenování - "toulcový strom". Stromy dosahují výšky až 9 metrů, rostou samostatně a největší stromy jsou až 300 let staré.

 

 

 

 

Kalahari

 

Cesta na východ do pouště Kalahari, ubytování kousek od hranice tří států - Namibie, Botswany a Jihoafrické republiky v Kalahari Game Lodge. Tady jsme hlavné chtěli vyfotit kalahárského lva, lva s černou hřívou, který žije jen v této poušti. V okolí ubytování jsme pak v odpoledním světle fotili antilopy skákavé a asi nejkrásnější africkou antilopu - přímorožce.

 

 

 

 

Namibská poušť

 

Další naše cesta vedla k Namibské poušti, nejstarší poušti na světě s obřími červenými písečnými dunami, skalními útvary a rezervací s divokými zvířaty. Jméno "Namib" znamená podle místních "velká prázdnota" a zakládá se na pravdě, neboť poušť zabírá plochu 50 000 km2. Cestou k poušti pomalu mizí ze silnic asfalt a začínají prašné silnice. Cestujeme pomaleji, protože přes prach není moc dobře vidět. Stačí když potkáte protijedoucí auto a v tu chvíli je prach prakticky všude.

Ubytování jsme zvolili v NamibRand Family Hideoutu. Mohli jsme si zde vybrat i druh ubytování, buď klasický vybavený farmářský dům nebo pouze kempové místo v poušti. My tentokrát zvolili dům, protože možnost použít sprchu s teplou vodou byla neodolatelná.

 

 

 

 

Deadvlei:

 

Po třech dnech strávených v poušti jsme se vydali k asi nejfotografovanějšímu místu v Namibii a to k "mrtvému močálu". Někdy se také přezdívá Mrtvé údolí - Deadvlei. Siluety mrtvých akácií, rostoucí z bílého písku, obklopené rudými dunami jsou jedním ze symbolů namibijské krajiny. Tato pánev kdysi bývala oázou s několika akáciemi. Oáza však vyschla a akácie zčernaly. Sesriem Camp Site, naše další ubytování, bylo opět jen kempingové místo pro auto, ale tady se jednalo už o velký kemp s restaurací a hygienickým zázemím. V okolí kempu jsou skupiny písečných dun, které jsou vysoké až 340 metrů a patří tak k nejvyšším na světě. Cestou k dunám jsme na některých místech museli upouštět tlak v pneumatikách, protože jízda na písku je tak mnohem snazší a zmenšuje se možnost uváznutí v písku. Auta jsou naštěstí už z půjčovny vybavena kompresorem, takže to moc času nezabere.

Deadvlei jsme navšívili celkem dvakrát, jeden den odpoledne a druhý den ráno. A každé focení bylo jiné. Odpoledne slunečný den s krásnou modrou oblohou a bílými mraky, ráno pak celé údoli zahalené do mlhy. Na dunách, které obklopují údolí se nám podařilo vyfotografovat stádo přímorožců cválajících po rudém písku.

 

 

 

 

Spitzkoppe

 

Spitzkoppe, 1728 metrů vysoká žulová skálu uprostřed pouště - Namibijský Matterhorn, byla naše další zastávka při cestě na sever do národního parku Etosha. Na jižní straně jsou mezi skalami rozmístěny desítky kempovišť Spitzkoppe Tented Camp and Campsite. Tady záleží jen na vás, které místo si vyberete pro nocleh.

 

 

 

 

Národní park Etosha:

 

Národní park Etosha byl založen v roce 1907, když byla Namibie ještě německou kolonií. Tehdy park zaujímal asi 100 000 km2 a býval největší rezervací na světě. Dnes je to jen 22 270 km2. My jsme byli ubytovaní v nejstarším kempu Okaukuejo Camp. Součástí kempu je obří napajedlo, které je během noci nasvíceno a návštěvníci tady mohou pozorovat nepřeberné množství zvířecích druhů. K napajedlu prý chodí v noci lvi, ale nám se je vyfotit nepodařilo. V noci nás ale vzbudil jejich silný řev, který se ozýval snad deset metrů od našeho auta.

 

 

 

 

Soukromá rezervace The Okonjati :

 

The Okonjati je jednou z prvních soukromých rezervací v Namibii. Je domovem asi 8000 zvířat a přes 600 druhů ptáků. V ubytování Mount Etjo Safari Lodge si můžete objednat ranní i odpolední safari vyjíždky na jeepu, zúčastnit se krmení lvů nebo třeba sledování nosorožců. V safari je k dispozici i kryt u napajedla, z kterého můžete fotografovat zvířata přicházející uhasit žízeň.

 

 

 

 

Düsternbrook Guest Farm

 

Naše poslední zastávka před odletem domů byla farma se soukromou rezervací Düsternbrook Guest Farm. Tentokrát jsme byli ubytovaní ve velkých safari stanech hned vedle koryta řeky. V rezervaci žije více než 15 druhů volně žijících živočichů, jako je žirafa, zebra horská, oryx, kudu, vzácná antilopa sobolí, antilopa kapská, pavián, gepard, leopard a dokonce i početná skupina hrochů.

 

 

 

 

Pro toho kdo by chtěl ušetřit a nebo se zajímá jen o focení zvířat, bych doporučil navštívit třeba jen Mount Etjo Safari Lodge. Nachází se asi 250 km od mezinárodního letiště v rezervaci Okonjati Wildlife Sanctuary, která se rozprostírá na ploše 30000 hektarů a je domovem skoro 6000 zvířat. Můžete zde pozorovat 20 druhů antilop, slony, žirafy, hrochy, zebry, nosorožce a při troše štěstí spatříte lvy, gepardy nebo i levharta. Při našem pobytu v roce 2022 stálo ubytování pro jednu osobu s plnou penzí na den v přepočtu asi 2500 kč, ale v ceně pobytu bylo i ranní a odpolední safari. Ubytování disponuje krásným bazénem a příjemnou restaurací.